Επόμενος αντίπαλος:ΑΠΟ Κερατσίνι

Την 7η θέση στη βαθμολογία του 6ου ομίλου καταλαμβάνει ο επόμενος αντίπαλος της ομάδας μας, ο ΑΠΟ Κερατσίνι, έχοντας συγκεντρώσει 10 βαθμούς σε 8 αγώνες. Έδρα του το Δημοτικό γήπεδο Κερατσινίου «Π. Σαλπέας» στο Σχιστό ενω προπονητής της ομάδας είναι ο κ. Βασίλης Σπάθας.
Με τον αντίπαλο της Κυριακάτικης αναμέτρησης ο Εθνικός ξανασυναντήθηκε την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο στα πλαίσια του κυπέλλου Πειραιά στις 4/10/2017, σε έναν αγώνα όπου η ομάδα μας είχε επικρατήσει με 0-1 στην παράταση με γκολ του Μακρυγιάννη. Σε 8 μέχρι στιγμής αγωνιστικές έχει σημειώσει 7 τέρματα ενώ έχει δεχθεί 8, διατηρώντας μια σχετική ισορροπία κι έχοντας 3 νίκες, μόλις 1 ισοπαλία -στην πρεμιέρα με τον Ιαλυσό εντός έδρας- και 3 ήττες. Στα μέχρι στιγμής αποτελέσματα της ομάδας του Κερατσινίου ξεχωρίζει η εκτός έδρας νίκη επί του Α.Ο Λουτράκι στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής.