Εθνικός-Εργοτέλης 0-1

ΕΘΝΙΚΟΣ (Θ.Γεωργουλης) Βουτσινάς, Στασινός, Γερόλυμος, Μπένα (85′ Μαρούδας), Μπεχλιβανίδης, Μαρτίνος (60′ Κομνηνός), Βλάχος, Κατίδης, Χατζησάββας, Λεωνιδόπουλος, Σουλελές (73′ Σωπασής)
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Ν.Μπεχλιβανιδης) Στεφανάκος, Καρράς, Τσουμάγκας, Κολόκας(54' λ.τρ)Δημήτρης), Ρουσάκης, Πόι(79' Λεάλ), Γκοτσούλιας, Κατσικοκέρης, Μισέλ(86′ Βογιατζής), Καλέ

Την πρώτη του ήττα για το πρωτάθλημα 2016-2017,στο γήπεδο του Μοσχάτου υπέστη ο Εθνικός απο τον Εργοτέλη με 0-1.

Δείτε 53 φωτογραφίες απο τον αγώνα εδώ:

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν  νωρίς στο παιχνίδι, (8΄),και παρά την πίεση που προσπάθησε να ασκήσει η ομάδα μας ειδικά προς τα τέλη του πρώτου αλλά και του δεύτερου ημιχρόνου κατάφεραν να πάρουν τους βαθμούς της νίκης.Σε αυτό βέβαια συνετέλεσε και το γεγονός ότι στο δεύτερο ημίχρονο και κατά την μεγαλύτερη διάρκεια του, οι συχνές διακοπές απο την μεριά των φιλοξενουμένων δεν βοήθησαν την ομάδα μας να βρεί τον ρυθμό της.

Παρ΄ όλα αυτά χάθηκαν σημαντικές ευκαρίες προς το τέλος του αγώνα,αφού τα σούτ των Σωπασή,Χατζησάββα,και Μαρούδα δεν βρήκαν στόχο.

Ο Εθνικός διαμαρτύρεται για μια φάση στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου,όπου ο Λεωνιδόπουλος  μέσα στην περιοχή του Εργοτέλη προσπαθώντας να σκοράρει δέχεται μαρκάρισμα απο πίσω, αλλά ο Διαιτητής έδειξε να συνεχισθεί ο αγώνας,ενώ κρατήθηκαν μόνο 3 λεπτά καθυστερήσεων,χρόνος αρκετά λίγος σε σχέση με τις διακοπές που υπήρχαν στον αγώνα.