Εθνικός-Ιάλυσος 2-1

ΕΘΝΙΚΟΣ (Θ.Γεωργούλης): Βουτσινάς,Στασινός,Γερόλυμος,Βενέτης (65Πεχλιβανίδης),Στρατάκης,Μαρτίνος,Χατζησάββας,Κατίδης(46′λ.τρ.Σωπάσης),Μάναλης,Λεωνιδόπουλος,Ντούλιας(56′ Μπαϊκας).
ΙΑΛΥΣΟΣ(Μ.Στεφανίδης): Χειμωνέττος,Αλιατίδης,Αχείμαστος,Αρχοντούλης,Φυλακούρης,
Ρεκλείτης,Δελαπόρτας,Σταυλάς(74′Χατζηπέτρος),Διακουράκης(57′ Σπάρταλης),Παπασπύρου (77′ Κρεκούκιας),Καρπαθάκης.

Είναι απορίας άξιον εκτός του οτι ορίζονται Διαιτητές η στην προκειμένη περίπτωση επόπτης απο τον Σύνδεσμο Λέσβου,που εκτός απο την  δαπάνη που απαιτείται για την μεταφορά τους,είναι και προκλητική η αδιαφορία τους για κάθε φάση υπέρ του Εθνικού.

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του σημείωσε ο Εθνικός που νίκησε με 2-1 τον Ιάλυσο.Το παιχνίδι που πήγε κυρίως στην δύναμη απο πλευράς πρωτίστως των φιλοξενουμένων,εκτός απο αρκετές δυνατές μονομαχίες,είχε και αρκετούς τραυματισμούς με κυριότερο αυτόν του ποδοσφαιριστή μας Γιώργου Κατίδη λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.O ποδοσφαιριστής μας διεκομίσθει Νοσοκομείο,με την πρώτη διάγνωση να αναφέρει πιθανή την εξάρθρωση ακρομιοκλειδικης άρθρωσης αριστερά.

Δείτε 65 φωτογραφίες απο τον αγώνα εδώ:
Δείτε τις δηλώσεις του προπονητή του Εθνικού Θ.Γεωργούλη εδώ:
Φάσεις και γκόλ από τον αγώνα εδώ:

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Εθνικό να πιέζει τον Ιάλυσο,και μόλις στο 6′ ο Χατζησάββας μέσα στην περιοχή ανατράπηκε καθαρά απο τον αμυντικό που τον παρακολουθούσε και εκτελώντας ο ίδιος το πέναλτυ έκανε το 1-0.
Στην συνέχεια η ομάδα μας έκανε και άλλες ευκαιρίες για να πετύχει και ένα δεύτερο γκόλ,με κυριότερη ένα σούτ του Ντούλια μέσα απο την περιοχή που απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ιάλυσου.
Λίγο πριν το τέλος του α΄ημιχρόνου και για 4΄περίπου ο Εθνικός αγωνίσθηκε με 10 παίκτες λόγω του τραυματισμού του Κατίδη όπως προαναφέραμε.Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες προσπάθησαν να ελέγξουν τον χώρο της μεσαίας γραμμής,με τις ευκαρίες όμως να τις έχει και πάλι ο Εθνικός με τον Χατζησσάβα,και τους φιλοξενούμενους να  απαντούν με γκόλ ισοφαρίζοντας στο 65΄.Απο εκεί και πέρα ο Εθνικός πίεσε τον Ιάλυσο και σημείωσε το δεύτερο του τέρμα με σούτ του Σωπάση στο 73′,ενώ διαμαρτύρεται και για ένα ακυρωθέν γκόλ του Πεχλιβανίδη στο 82΄.Ντεμπούτο με την ομάδα μας πραγματοποίησε ο 21χρονος Νίκολας Μπάϊκας,αλλά και μετά απο 6 χρόνια ο Γ.Ντούλιας.