Ηλυσιακός-Εθνικός 1-2

Ξεπέρασε όσα προβλήματα παρουσιάστηκαν πριν,και κατά την διάρκεια του αγώνα ο Εθνικός,και νίκησε δίκαια εκτός έδρας τον Ηλυσιακό με 1-2.

Δείτε 57 φωτογραφίες απο τον αγώνα εδώ:

Δείτε video με τα γκόλ του αγώνα εδώ:

Σε ένα δυνατό παιχνίδι ο Εθνικός που παρατάχθηκε χωρίς τον Μαντζώρο στην αρχική του 11αδα,αφού δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το πρόβλημα τραυματισμού που τον ταλαιπωρούσε,είδε προς το τέλος του α΄ημιχρόνου να χάνει και τον Στρατάκη σε μια σύγκρουση μέσα στην μεγάλη περιοχή του Ηλυσιακού (γύρισε η γλώσσα του).Χάρις στην βοήθεια του Φυσιοθεραπευτή του Εθνικού Β.Τζώρτζη,αλλά και του Γιατρού του αγώνα τα χειρότερα αποφεύχθησαν. Ο Στρατάκης διεκομίσθει με το ΕΚΑΒ αρχικά στον Ερυθρό Σταυρό,και κατόπιν στο Μετροπόλιταν (οι πληροφορίες λένε ότι είναι καλά στην υγεία του).Σαν να μην έφταναν όλα αυτά,η ομάδα μας έχασε και τον Σουλελέ στην έναρξη της επανάληψης (πιθανό τράβηγμα στους προσαγωγούς), να θυμίσουμε ότι πέρσι στο ίδιο γήπεδο με Ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ είχε μεταφερθεί και ο Ντάλας.

Στα αγωνιστικά η ομάδα μας πέτυχε μια δικαιότατη νίκη,ήταν καλύτερος του αντιπάλου του,και στα 90΄του αγώνα,και προηγήθηκε με γκόλ του Μάναλη στο 29΄.Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και το κατάφεραν  λίγα λεπτά αργότερα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός ήταν σχεδόν μόνιμα στην επίθεση,είχε δοκάρι με τον Λεωνιδόπουλο στο 81, είχε και άλλες ευκαιρίες να καθαρίσει το παιχνίδι, με τον Παυλάκη τελικά να κάνει το 1-2 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων μέσα σε έξαλλους πανυγηρισμούς,στο τεραίν αλλά και στην εξέδρα.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ : Σηφάκης, Μέξης, Σαμιώτης, Καντούτσης, Σύσκος, Πιπίνης, Φλέγγας, Στρίγγας (56′ Κουντου), Μάλτσι (63 Βουτσιώτης), Ιωάννου (69′ Ξαγοραρης), Μιχαλόπουλος.

Ο Θ.Γεωργούλης παρέταξε τους:Βουτσινά,Στασινό,Παυλάκη,Πεχλιβανίδη,Στρατάκη (46΄Μπένα), Κατίδη,Λεωνιδόπουλο,Μάναλη,Σουλελέ (50΄Γερόλυμος),και Βλάχο(80΄Μαρούδας).