ΗΡΟΔΟΤΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ 1-2 ( Για τον Κώστα...)

Κόντρα σε όλες τις αντιξοότητες, τις ατυχείς συγκυρίες και την κακή ψυχολογία ο Εθνικός απέδειξε πως το μεγαλείο και το ειδικό βάρος της φανέλας του είναι όχι απλώς σπάνια, είναι μοναδικά. Προερχόμενος από ατυχή αποτελέσματα, με τραυματίες και τιμωρημένους παίκτες που έκαναν τις συνθήκες υπερβολικά δύσκολες και παίζοντας σε ένα αφιλόξενο γήπεδο που ξυπνούσε τραγικές μνήμες, ο Εθνικός πήρε μια πανάξια νίκη που του επιτρέπει να συνεχίζει να ονειρεύεται.

Δύσκολο να αναλυθεί το μέταλλο του Εθνικού. Εκεί που όλα φαίνονται χαμένα, ο Θεός του ποδοσφαίρου θυμάται το καμάρι του Πειραιά και ανατρέπει τα πάντα. Με ψυχολογία στο ναδίρ, πολλούς απόντες και με την πλάτη στον τοίχο οι παίκτες του Εθνικού κόντρα σε όλους όσοι τους αμφισβήτησαν είχαν μια και μόνο απάντηση να δώσουν. Απάντηση που φάνταζε βουνό, αλλά η πειραιώτικη ψυχή δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.  Οι παίκτες του Εθνικού ήξεραν πως σε έναν αγώνα δίχως αύριο θα έπρεπε να μπουν με το μαχαίρι στα δόντια.

Το γρήγορο γκολ που δέχθηκαν δεν τους πτόησε, αντιθέτως αντέδρασαν χάνοντας ευκαιρίες. Το ημίχρονο τους βρήκε πίσω στο σκορ. Μέσα σε 45' έπρεπε να ανατρέψουν ολοκληρωτικά την εις βάρος τους κατάσταση. Η ισοφάριση ήρθε γρήγορα ύστερα από το γκολ του Μάναλη στο 50' και απέμενε η ανατροπή του ματς. Η αποβολή του Λεωνιδόπουλου στο 75' δυσκόλεψε κατά πολύ τα πράγματα ενώ ο χρόνος κυλούσε εις βάρος τους. Όμως οι μάγκες Πειραιώτες κρατούσαν το καλό για το τέλος. Στο 93', το κλέψιμο του Micheel πίσω απο την σέντρα, η κούρσα του μέχρι την περιοχή του Ηροδότου και η μπαλιά στον Κατσικοκέρη είχαν ήδη κόψει την ανάσα σε όσους είχαν την τύχη να παρακολουθούν το ματς. Ο Κατσικοκέρης, με Ολύμπια ψυχραιμία και αποδεικνύοντας την κλάση του δεν βιάστηκε να σουτάρει κι ας είχε την ευκαιρία. "Έκοψε" την μπάλα εξουδετερώνοντας τους αντιπάλους του και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και τους φίλους του Εθνικού στα ουράνια. Εκεί ακριβώς που αφιερώθηκε η σημερινή νίκη από όλη την οικογένεια του Εθνικού, στον αδικοχαμένο Κώστα Κατσούλη, που πριν 44 μήνες έχασε τη ζωή του στο ίδιο γήπεδο από τα άνανδρα δολοφονικά χτυπήματα "φίλων" του Ηροδότου.

Η ομάδα μας πέτυχε μια επική  νίκη που δεν θα ξεχαστεί, λόγω του τρόπου και κυρίως των συνθηκών υπό τις οποίες ήρθε. Μια νίκη που ξαναβάζει τον Εθνικό στο παιχνίδι της ανόδου στη Football League, ο οποίος καλείται την ερχόμενη Κυριακή να πάρει τους τρεις βαθμούς και κόντρα στον Αστέρα Αμαλιάδας. Η μεγάλη ανατροπή των δεδομένων έγινε, υπάρχει όμως μεγάλος δρόμος ακόμη.

Οι φάσεις:

12' To σουτ του Μωραϊτη ανοίγει το σκορ για τον Ηρόδοτο, 1-0.

15' O Μάναλης θα σουτάρει από το ύψος της περιοχής, η μπάλα θα περάσει πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.

22' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό, το γυριστό σουτ του Γκέσιου θα αποσοβήσει με εκπληκτική προσπάθεια ο γκολκίπερ του Ηροδότου διώχνοντας σε κόρνερ.

28' Καλή στιγμή για τον Ηρόδοτο, το σουτ του Μελισσόπουλου θα περάσει λίγο άουτ.

33' Ατομική ενέργεια του Κατσικοκέρη, το σουτ του οποίου λίγο έξω από την περιοχή θα μπλοκάρει ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

35' Ή σέντρα του Στασινού θα βρεί τον Κατσικοκέρη, η κεφαλιά του τελευταίου,όμως, θα περάσει άουτ.

50' Ο Μάναλης θα εκμεταλλευτεί τη σύγχυση στην άμυνα του Ηροδότου και θα σκοράρει με σούτ, 1-1.

55' Σέντρα-σουτ του Στασινού, ο Κασμερίδης θα παραχωρήσει το κόρνερ.

56' Εκτέλεση κορνερ του Δωματά, η κεφαλιά του Δωματά θα περάσει για λίγο άουτ.

62΄Καλή θέση για φάουλ, ο Κατσικοκέρης δεν θα βρεί την μπάλα όπως θα ήθελε στέλνοντας την ψηλά άουτ.

65' Αλλαγή:Παυλάκης αντί Γκέσιου

69' Το πολύ επικίνδυνο σουτ του Φραγκουλάκη θα διώξει σε κόρνερ με εκπληκτική προσπάθεια ο Σικαλιάς.

75' Ο Λεωνιδόπουλος θα αντικρίσει την 2η κίτρινη κάρτα και η ομάδα μας θα μείνει με 10 παίκτες.

75' Αλλαγή: Βενέτης αντί Πεχλιβανίδη

83' Ατομική ενέργεια και σουτ του Μάναλη, η μπάλα θα περάσει άουτ.

83' Αλλαγή: Micheel αντί Μάναλη

85' Αλλαγή: Κομνηνός αντί Δωματά

90' Φάουλ σε ιδανική θέση για τον Εθνικό, ο Παυλάκης θα στείλει την μπάλα άουτ.

93' Ο Micheel θα κλέψει την μπάλα πίσω απο το κέντρο και αφού ολοκληρώσει μια κούρσα 35 μέτρων θα πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Κατσικοκέρη. Ο πρώτος σκόρερ του Εθνικού ενώ θα μπορούσε να σουτάρει εν κινήσει από καλή πλαϊνή θέση προτίμησε να μην κάνει το αναμενόμενο κι αφού άδειασε τους αντίπαλους αμυντικούς ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή, 1-2.