Πέλοπας Κιάτου-Εθνικός 0-2

Μια δικαιότατη νίκη που τον διατηρεί σε θέση ισχύος -αφού εξακολουθεί να κρατάει την τύχη στα χέρια του- πέτυχε ο Εθνικός κόντρα στον Πέλοπα Κιάτου.

Οι «κυανόλευκοι» όντας σαφώς ανώτεροι των αντιπάλων τους, επέβαλλαν από νωρίς τον ρυθμό τους αλλά η αστοχία στην τελική εκτέλεση αλλά και το άγχος που βάρυνε τα πόδια τους, κράτησαν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα.

Οι παίκτες του Εθνικού υπό το βλέμμα του νέου τους προπονητή αλλά και με την υποστήριξη των πιστών οπαδών τους που έκαναν έδρα τους το γήπεδο του Πέλοπα, έδειξαν από νωρίς τα δόντια τους κι ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς με πανέμορφο «ψαλίδι» του Γκέσιου.

Ο Εθνικός έχασε πολλές ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ όμως τα δυο δοκάρια του Ρομάνο, η ετοιμότητα του αντιπάλου κίπερ αλλά και το άγχος στο τελείωμα κράτησαν τον αντίπαλο εντός του παιχνιδιού -χωρίς όμως υποψία απειλής- μέχρι και λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης που ο Κατσικοκέρης με περίτεχνο σουτ σφράγισε το σκορ και τον νικητή.

Το μυαλό όλων πλέον στην οικογένεια του Εθνικού επικεντρώνεται στους 2 τελικούς που απομένουν και που θα καθορίσουν την είσοδο στα μπαράζ που οδηγούν στη Football League.

Οι φάσεις:

2' Το φάουλ του Romano από πλάγια θέση βρήκε στο δοκάρι.
3' Πρώτη απειλή από τον Πέλοπα χωρίς όμως να ανησυχήσει ιδιαίτερα ο Σικαλιάς.
9' Απειλητικό σουτ της γηπεδούχου ομάδας πέρασε λίγο αουτ.
11´ Υπέροχη ατομική προσπάθεια του Βλάχου, σπάσιμο μπάλας στον Παυλάκη το σουτ του οποίου όμως απόκρουσε ο κίπερ.
13' Χλιαρό σουτ Ρομάνο, χωρίς να ανησυχήσει την άμυνα του Πέλοπα.
18' Το υπέροχο ανάποδο ψαλίδι του Γκέσιου δεν αφήνει το παραμικρό περιθώριο, ο Εθνικός προηγείται.
35' Σέντρα Δωματά, το σουτ του Γκέσιου θα περάσει λίγο άουτ.
36' Γυριστό σουτ Δωματά, η μπάλα φεύγει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
39' Η κεφαλιά του Παυλάκη από τα 3 μέτρα καταλήγει άουτ.
50' Λάθος γύρισμα της άμυνας του Πέλοπα, δεν το εκμεταλλεύτηκε ο Γκέσιος.
52' Σουτ Δωματά από καλή θέση θα περάσει άουτ.
53' Ο Γκέσιος από κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει και να χριστεί σκόρερ για δεύτερη φορά.
57' Υπέροχη κάθετη μπαλιά του Τεγούση για τον Δώματα, τον τελευταίο πρόλαβε με έγκαιρη έξοδο ο αντίπαλος τερματοφύλακας.
66' Δεύτερο δοκάρι απο τον Romano ύστερα από απευθειας εκτέλεση φαουλ από πλαϊνή θέση και πάλι.
71' Μπαλιά στην καρδιά της άμυνας του Πέλοπα, δεν πρόλαβε οριακά ο Κατίδης.
80' Άψογος συνδυασμός μεταξύ Κατσικοκέρη και Μακρυγιάννη, πρόλαβε με ιδανική έξοδο ο τερματοφύλακας της ομάδας του Κιάτου.
81' Μοναδική ευκαιρία Δωματά, το ψηλοκρεμαστό πλασέ του με τον τερματοφύλακα εκτός θέσης θα περάσει ελάχιστα άουτ.
82' Φάουλ του Ρομάνο θα περάσει ξυστά πάνω από το δοκάρι του Πέλοπα.
85' Ασύλληπτο τετ α τετ Μακρυγιάννη, ο τερματοφύλακας του Πέλοπα θα αποσοβήσει για άλλη μια φορά τη σίγουρη παραβίαση της εστίας του.
89' Ο Κατσικοκέρης θα «κρεμάσει» υποδειγματικά τον αντίπαλο κιπερ και θα γράψει το τελικό 0-2.

Πέλοπας Κιάτου:Ριτζάι, Τουμπανάκης, Αναγνωστόπουλος, Παινέσης, Κουρούμαλης,Νάκος, Μπούκης, Παλογιαννίδης, Παπουτσης, Ραχίμ (70′ Πετρόπουλος), Πράττος.
Εθνικός (Ν.Κουρμπανάς):Σικαλιάς, Βλάχος, Στασινός, Κρητικός, Ρούσσης, Κωνσταντίνου, Τεγούσης (69' Κατίδης), Romano, Παυλάκης (74' Μακρυγιάννης), Γκέσιος (59' Κατσικοκέρης), Δωματάς (88' Micheel)